معرفی کتاب «خط راه: سیر تقابل غرب و غربزدگان با اسلام در دوره معاصر ایران»

«خط راه: سیر تقابل غرب و غربزدگان با اسلام در دوره معاصر ایران»

«خط راه»، تحلیلی جریان‌شناختی پیرامون جنگ تاریخی غرب با اسلام در دوره معاصر ایران است. دکتر علیزاده که سال‌ها به طور خاص در حوزه تاریخ معاصر تحقیق نموده است این کتاب را با قلمی شیوا و بازنگاهی عمیق به تقابل جریان حق و باطل به رشته تحریر درآورده است. در قسمتی از مقدمه کتاب می‌خوانیم:
...جریان شیعه همواره در طول تاریخ پرچمدار پیام بعثت بوده است. با وقوع رنسانس و انقلاب صنعتی در اروپا و آغاز عصر استعمار، استعمارگران مهمترین سدّ در مقابل خود را اسلام یافتند. بارزترین تجلی برخورد اسلام با غرب، در ایران به وقوع پیوست که با نهضت تنباکو آغاز گشت و با پیروزی انقلاب اسلامی قدرت بسیاری یافت. بعد از حادثه یازده سپتامبر و انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک، غرب چهره خشن و حقیقی خود را در رویارویی با اسلام بی‌پرده‌تر از گذشته نشان داد و جنگ تمدن‌ها که به عقیده ساموئل هانتیگتون برخورد تمدن غرب با اسلام است، با شدت بیشتری از جانب غرب دنبال گردید. در طول این درگیریِ ریشه‌دارِ یکصد و پنجاه ساله، روشنفکران غرب‌زده جاده‌صاف‌کن سیاست‌های استعمار غرب در ایران بوده‌اند.
درست در زمانی که غرب احساس می‌کرد اسلام را از بین برده است ناگهان حادثه‌ای بزرگ و انفجار عظیمی رخ داد که خواب راحت را از غرب ربود.
پس از قرن‌های طولانی که از نهضت رسول اعظم حضرت محمد(صلی اللّٰه علیه و آله) می‌گذشت، مسلمانان مجددا دارای حکومت شدند. جبهه دشمن تمام تلاش‌های خود را بکار برد تا این انقلاب را در همان ابتدا نابود کند. از جنگ‌های خیابانی، تا جنگ‌های قومی، تا کودتای نظامی، تا تحمیل جنگ هشت ساله، تا تحریم اقتصادی، تا به راه انداختن ماشین عظیم جنگ روانی و تهاجم فرهنگی، تا نف در بعضی گروه‌ها و جریانات سیاسی، تا اختلاف‌اندازی و تا فتنه 88 را به کار گرفتند، اما نتوانستند نور انقلاب اسلامی را خاموش کنند...